Налаштування

Шрифт:

Arial Verdana Times New Roman Courier New Roboto Roboto Serif Garamond Baskerville Sans Serif Trebuchet MS Helvetica

Розмір шрифту:

Інтервал:

Колір:

тексту:
фону:
На сторінку книги

Того вечора, коли діти нарешті заснули, я довго не вимикала світло.

Квартира повільно стихала, ніби хтось обережно приглушував звук у великій кімнаті. Спершу замовк телевізор у сусідів. Потім десь унизу грюкнули двері під’їзду. Машини за вікном ставали рідшими, і навіть їхній шум уже не різав повітря, а просто перекочувався мокрим асфальтом, ніби ніч теж втомилася.

Я сиділа на кухні сама.

Лампочка під шафою кидала тепле жовте світло на стіл, і в цьому світлі все виглядало трохи лагідніше, ніж було насправді: чашка з вистиглим чаєм, крихти хліба біля дошки, складений рушник, дитяча ложка, яку я так і не віднесла до мийки.

Чай давно охолов. На поверхні з’явилася тонка плівка. Я машинально торкнулася чашки пальцем, і вона ледь помітно здригнулася. Чомусь у той момент мені здалося, що навіть вода здатна пам’ятати напругу.

На столі біля плити засохла маленька пляма від фруктового пюре. Я дивилася на неї й раптом зрозуміла, що вона там ще зранку. Весь день я проходила повз і навіть не помічала. Мене чомусь це вдарило сильніше, ніж власні думки. Наче останнім часом усе моє життя стало таким — постійно щось витираєш, складаєш, прибираєш, а воно все одно залишається десь по кутах.

За вікном ніч була густою, майже нерухомою. Ліхтар біля будинку освітлював мокрий асфальт, і світло розтікалося по ньому жовтими плямами, ніби хтось необережно розлив фарбу.

І вперше за довгий час я дозволила собі подумати те, від чого весь день відверталася.

Я боюся.

Не темряви.

Не світу.

Не людей.

Я боюся себе.

Бо що, якщо одного дня мої діти запам’ятають не мої обійми?

Не наші вечори під ковдрою з книжкою. Не запах пирога на кухні. Не те, як я цілувала їх у сонні щоки й поправляла ковдру.

А мій крик.

Що, якщо дитяча пам’ять, яка завжди хапається за найгостріше, збереже саме той момент, коли мама втрачала терпіння?

Я заплющила очі — і знову побачила її.

Старша стоїть посеред кухні.

Маленька. Розгублена. З кулачками біля щік.

— Я боюся тебе, мамо…

Ці слова тепер жили десь у мені. Наче тонка голка під шкірою. Її не видно, але вона нагадує про себе кожним рухом.

Я опустила голову в долоні й раптом відчула втому так сильно, ніби вона важила фізично. Ніби її можна було покласти на стіл поруч із чашкою.

Мені стало страшно по-справжньому.

Не тому, що я іноді кричу.

А тому, що одного дня мій голос може стати для них спогадом.

Я зловила себе на дивній думці: якби зараз хтось запитав, чого я хочу найбільше у світі, я б не сказала нічого великого. Не море. Не нове життя. Не втечу.

Я б сказала: виспатися й не здригатися від слова “мамо” хоча б одну годину.

І від цієї думки мені стало соромно.

Бо мами ж мають бути вдячними. Ніжними. Терплячими. Мами не повинні хотіти тиші більше за все на світі.

Але правда була саме такою.

Я довго сиділа в темряві, слухаючи, як гуде холодильник, як іноді клацає батарея, як десь за стіною хтось кашлянув крізь сон.

Ніч повільно огортала дім.

І раптом у цій тиші я зрозуміла ще одну річ.

Може, справа навіть не в самому крику.

Діти ж іноді забувають слова. Але вони не забувають відчуття. Не забувають, поруч із ким їм було спокійно. А поруч із ким — страшно.

І тоді я раптом зрозуміла: мабуть, усі мами носять у собі один і той самий страх, навіть якщо ніколи не говорять про нього вголос.

Страх зламати.

Страх не впоратися.

Страх випадково передати дитині той біль, який колись болів у тобі самому.

Я згадала своє дитинство.

Я не пам’ятаю своїх батьків ідеальними.

Я пам’ятаю маму, яка втомлено сідала на кухні після роботи. Її руки пахли тканиною, праскою й кремом, який вона наносила перед сном. Пам’ятаю тата, який мовчки дивився у вікно, коли думав про щось своє. Пам’ятаю той особливий настрій у квартирі, коли дорослі ніби не сваряться, але дитина все одно відчуває: повітря стало важчим.

Але я пам’ятаю ще дещо.

Мене любили.

Не голосно. Не красиво. Не ідеально.

Але по-справжньому.

І ця любов тримала все інше, навіть коли в домі бракувало грошей, сил чи легкості.

Я поклала руку на груди.

Серце билося рівніше. Спокійніше, ніж кілька хвилин тому.

І тоді я зрозуміла ще щось дуже просте й дуже важливе.

Я не зможу захистити своїх дітей від усіх помилок.

Не зможу бути завжди терплячою. Завжди лагідною. Завжди правильною.

Я жива людина. Не книжка про “ідеальне материнство”.

І, можливо, мої діти колись теж будуть згадувати мене втомленою. Роздратованою. Можливо, навіть несправедливою в окремі моменти.

Від цієї думки всередині знову щось боляче стиснулося.

Але я можу зупинятися, коли бачу страх в очах своєї дитини.

Можу сказати “пробач”.

Можу обійняти.

Можу повернутися до неї після власної помилки.

І, можливо, іноді цього достатньо, щоб дитина не зламалася.

Бо дітей ламає не крик.

Їх ламає холод.

Байдужість.

Тривале мовчання, у якому ніхто не приходить назад.

Я піднялася зі стільця й тихо зайшла в дитячу.

Двері ледь чутно скрипнули. У кімнаті було темно, тільки маленький нічник кидав м’яке світло на стіну. На підлозі лежали розкидані іграшки: ведмедик без одного ока, книжка з погнутими сторінками, пластикова чашечка з дитячої кухні.

У дитячій пахло теплом сну, дитячим шампунем і трохи кислим молоком. Цей запах давно в’ївся в моє життя так сильно, що, мабуть, навіть якби я поїхала кудись сама, все одно носила б його на собі.

Старша спала на боці. Її волосся розсипалося по подушці світлими нитками. Менша сопіла тихо й нерівно, обіймаючи м’яку іграшку так міцно, ніби навіть уві сні боялася щось втратити.

Я стояла між їхніми ліжками й раптом відчула, як страх усередині починає відступати.

Не повністю.

Але достатньо, щоб я могла дихати.

Бо я зрозуміла одну дуже просту річ.

Я боюся не тому, що я погана мама.

Я боюся тому, що мені не байдуже.

Я нахилилася й поправила ковдру на старшій.

— Я буду вчитися, — прошепотіла я в темряву.

Не бути ідеальною.

Бути уважною.

Бо любов — це не відсутність помилок.

Любов — це коли ти знаходиш дорогу назад.

Знову.

І знову.

Юлія Людва
Любов не ділиться

Зміст книги: 25 розділів

Спочатку:
Епілог
1781031450
19 дн. тому
Ти мене не віддаси?
1779812746
33 дн. тому
Те, що звучало о 20:00
1779957193
31 дн. тому
Там, де народжується страх
1779958612
31 дн. тому
Після “майже”
1779959217
31 дн. тому
Тиша без страху
1779962095
31 дн. тому
Я буду жити з татом
1779966724
31 дн. тому
Пів метра між нами
1779974675
31 дн. тому
Я навчилася чекати
1779975988
31 дн. тому
Я не просила любові
1779977132
31 дн. тому
Я обрала знайоме
1779977407
31 дн. тому
Я більше не мовчу
1779978047
31 дн. тому
Після слів
1779978781
31 дн. тому
Я вчуся просити
1779979413
31 дн. тому
Я боюся тебе, мамо
1780004397
30 дн. тому
Я боюся зламати своїх дітей
1781415218
14 дн. тому
Маленькі руки, які пробачають швидше за дорослих
1780037135
30 дн. тому
Мами теж плачуть у ванній
1780086244
30 дн. тому
Вона стала мною
1780086706
30 дн. тому
Я не хочу бути як раніше
1781415461
14 дн. тому
Так пахне ніжність
1780134648
29 дн. тому
Те, що я передаю далі
1780135042
29 дн. тому
Дихання
1780140849
29 дн. тому
Я залишаю це тут
1781415729
14 дн. тому
Любов не ділиться
1780152090
29 дн. тому
Коментарі

Авторизуйтесь, якщо бажаєте залишити коментар

Авторизація Реєстрація
×

Вітаємо🎉

🎁 Спеціальний подарунок для Вас! 🥳

Зареєструйтесь та отримайте 10% знижки на першу покупку!